Wielkie zaćmienie słońca w Ameryce!  Labdisc rejestrował w wielu lokalizacjach w USA.

Uczniowie ze szkoły w hrabstwie Fulton obserwowakli zaćmienie w specjalnych okularach równocześnie rejestrując natężenie światła za pomocą dysku pomiarowego Labdisc.
W poniedziałek 21 sierpnia w USA nastąpiło zaćmienie słońca, pierwsze zarejestrowane w kraju od prawie 100 lat. Podczas tego całkowitego zaćmienia, średnica księżyca była większa niż słońca, blokując całe światło słońca i przekształcając dzień w całkowitą ciemność.Ścieżka całkowitego zaćmienia objęła 14 stanów, 16% obszaru USA, a częściowe zaćmienie widoczne było we wszystkich innych stanach. Zjawisko rozpoczęło się  o godzinie 9:06 rano (PDT) na wybrzeżu w stanie Oregon jako częściowe zaćmienie i zakończyło się tego dnia jako częściowe zaćmienie wzdłuż wybrzeża Karoliny Południowej około godz. 4:06 po południu (EDT).

Co lepszego może spotkać młodego naukowca niż możliwość zarejestrowania prawdziwego zjawiska przyrodniczego do tego tak rzadko występującego.
Razem z badającymi uczniami, zespołem Globisens i ich amerykańskim partnerem firmą Boxlight – zarejestrowali zaćmienie w stanie Georgia i Nowy York, a CEO Globisens , Dov Brucker w Meksyku. Wykorzystanie Labdisc w wielu lokalizacjach zaćmienia pozwala młodym naukowcom na porównanie czasu zaćmienia i poziomu natężenia światła gdy  zaćmienie przemierzało kontynent.

W Johns Creek w stanie Georgia, grupa studentów ze szkoły w hrabstwie Fulton zainstalowała Labdisc na plastikowym pręcie, który ustabilizowała w wiadrze z piaskiem. Rejestracja zjawiska trwała 2 godziny. Gdy zaćmienie rozpoczynało się Labdisc zarejestrował 40000 lux, a następnie zmniejszyło się do zaledwie 256 lux by następnie wzrosnąć do 35000 lux kiedy zaćmienie ustąpiło. Uczniowie użyli również zrobionego w domu pudełkowego projektora, żeby zobaczyć cień utworzony przez zaćmienie.


Gdy czujniki zaczęły uruchamiać światła uliczne podczas zaćmienia, nasi młodzi uczniowie przeprowadzili kilka dodatkowych obserwacji dotyczących otaczającego ich świata. Zauważyli, że ptaki przestały śpiewać, a cykada (duży owad) i świerszcze zaczęły robić hałas, co zwykle dzieje się dopiero po zachodzie słońca.